
Що таке енергозберігаючий будинок?
Трохи історії
Технологія будівництва подібного житла прийшла до нас з США, де вже досить давно добре відома. Німці навіть розробили спеціальний стандарт Passivhaus Standard, в якому визначено всі вимоги до проєктування та будівництва таких споруд.
Інтерес до Passivhaus виникла внаслідок кризи у світовій енергосистемі (1974 р.), вчені опублікували відомості, що за наявних на той час темпів використання природних багатств (нафти, газу та вугілля) вони закінчаться через 50 років. Саме тоді з’явилися перші проєкти, спрямовані на зниження рівня споживання енергії.
На одній із Міжнародних енергетичних конференцій ООН, що проходили на початку 80-х років XX століття, конструктори дійшли до рішення, що сучасні будинки мають великий резерв для підвищення енергоефективності. Тоді ж народилася ідея будівництва готових ефективних, а вже після пасивних будівель. Такі споруди мали:
- Споживати мінімальну кількість зовнішньої енергії
- Практично не впливати на довкілля.

Класифікація енергозберігаючих будинків
- Енергоефективні будинки; Їх характерними відмінностями є низьке енергоспоживання. Вони доступні й економічно вигідні
- Пасивні будинки(passive house); Їх особливість – досить низьке енергоспоживання, що досягається шляхом зменшення тепловтрат будівлі та використання пасивних методів енергозбереження. Головна концепція пасивних об’єктів – це їх компактність і правильна геометрія, орієнтація по сторонах світу, якісне утеплення. Критерії для стандарту “пасивний будинок” містять загальні вимоги до будівель, згідно з якими тепловтрати не повинні перевищувати 15-25 кВт · год / м² опалювальної площі в рік. Для порівняння – втрати цегляного звичайного будинок складають 200-300 кВт · год / м².
- Активні будівлі; Це об’єкти з позитивним енергобалансом, які самостійно виробляють енергію для власних потреб в більшій кількості, а ніж витратять. Надлишки можна продавати в центральну мережу. Головні його параметри розроблені інститутом пасивного будинку із застосуванням технології “розумного будинку” і створення сприятливого мікроклімату
- Будинки з нульовим електробалансом; Вони відрізняються достатньою енергоефективністю і нульовим споживанням шляхом виробництва енергії з поновлюваних джерел. Вона рівномірно використовується протягом всього року.
Спорудження енергоефективного будинку обійдеться на 15% дорожче, проте кожен рік можна економити до 70-90% під час експлуатації.
Аспекти енергозберігаючого будинку
- Забезпечити надійну теплоізоляцію, від неї надалі буде залежати вибір параметрів підсистеми опалення.
- Вентиляція повинна гарантувати високу енергоефективність виключно завдяки рекуперації тепла. Вона скорочує втрати електрики на вентиляцію, забезпечуючи доставку свіжого повітря з навколишнього середовища, контролюючи його вологість і чистоту.
- Подбати, щоб вікна мали максимально високий опір теплопередачі та були грамотно розташовані для того, щоб більше сонячного світла надходило з південного боку.
- Виключити наявність теплих мостів і слабких місць в оболонці будівлі, що поліпшить показники енергоефективності, забезпечить рівномірний розподіл температури та запобіжить руйнування через появу вологи й вогкості.
Енергозберігаючі будинки – це комфортні споруди, за якими наше майбутнє, незалежне від держави та централізованих систем.
Завдяки утепленню та герметизації оболонки, вони дозволяють мінімізувати витрати на опалення, в них тепло взимку і прохолодно влітку.