Будівництво

Що таке каркасний будинок?

На сьогодні в Україні будівництво каркасних будинків тільки набирає обертів. Як правило, ми звикли довіряти тільки перевіреним технологіям. А до чогось нового ставимося скептично, навіть не розібравшись в тонкощах, перевагах та недоліках. Каркасні будинки – це саме той випадок, коли від нестачі інформації страждає репутація такого типу будівель. Технологія каркасного будівництва малоповерхового житла – одна з найпопулярніших у Європі та Північній Америці. Щоправда, немає ідеальних технологій, а на будь-які плюси каркасного будинку можна протиставити недоліки. Давайте розбиратись.

Беззаперечні плюси та переваги каркасних будинків

Варто одразу зазначити, мова ведеться про житлові малоповерхові будинки. Для них застосовують каркаси з дерев’яного бруса або конструкції з тонкостінного металевого профілю, а для обшивки використовують сендвіч панелі на основі матеріалів з деревини. Також є інший тип каркасного будівництва промислових споруд, у яких конструкція та панелі виготовлені з металу.

До основних переваг можна віднести дві:

  • швидке зведення
  • легкість конструкцій

Високі темпи будівництва безпосередньо пов’язані з відсутністю або невеликими обсягами робіт з бетоном та будівельними розчинами. Основна частка «мокрих робіт» припадає на фундамент.

Невелика вага основних елементів конструкції дозволяє більшу частину робіт проводити без залучення спеціальної будівельної техніки, що також впливає на темп робіт. Сюди можна віднести зовсім незначну усадку, що дозволяє розпочати оздоблювальні роботи відразу після основних, а сам будинок ввести в експлуатацію за один сезон.

Ціна на фундамент, каркас, стіни та дах – це лише 50% вартості будинку. Оздоблювальні роботи — це окрема стаття витрат. Для каркасного будинку вибір матеріалів та їх ціновий діапазон досить значний. Економія звужується лише до цін на матеріали для фундаменту, каркасу, стін та вартості робіт на зведення. Хоча в порівнянні з іншими технологіями різниця немаленька, але в загальній сумі витрат не така вже й велика.

Спірні моменти

  • Міцність. Однозначно, що монолітний бетон чи цегла самі по собі міцніші, але міцність конструкції багато в чому залежить від дотримання технології та впливу зовнішніх факторів.
  • Довговічність. Залежить від якості сировини, ступеня захищеності від несприятливих факторів. У замовника, який не поскупився на придбання витриманої деревини, провів необхідну обробку, каркасний будинок зможе простояти понад 100 років. А сира, погано оброблена деревина згниє вже протягом 20 років.
  • Екологічність. Цей показник характеризують як перевагу (мовляв, каркасний будинок — це майже той самий дерев’яний), а до недоліків (листи OSBI, фанера, пінопласт — здатні виділяти токсини). А все залежить від вибору матеріалів. І фанера, і OSBI мають різні класи, зокрема рекомендовані до використання у житлових приміщеннях. Важливо, щоб вони були сертифіковані. А замість пінопласту краще вибирати панелі із мінеральною ватою. І не варто забувати, що ті ж матеріали застосовують повсюдно при будь-яких технологіях будівництва.
  • Низька тепломісткість стінок може розцінюватися і як недолік, і як перевага. З одного боку, будинок швидко прогрівається взимку (але завдяки теплоізоляції «тримає» температуру), з іншого — влітку, спекотного дня, він також швидко нагрівається і потребує кондиціювання.

Недоліки каркасних будинків

  • Низька звукоізоляція. Фанера — чудовий провідник звуку. Використання технологій та матеріалів, що дозволяють із цим боротися, значно збільшують вартість будівлі.
  • Низька пожежна безпека. Необхідна спеціальна обробка.
  • Неможливість зробити перепланування.
  • Обмежена поверховість. В ідеалі має бути один поверх, але використовують мансарду як житловий простір.

Якщо вас зацікавила тема швидкого будівництва, рекомендую до перегляду МОДУЛЬНІ БУДИНКИ. ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ”.