Будівництво

Вентиляція та її види

Вентиляція необхідна  складова всім і завжди.Людина вдихає на 25% кисню менше, ніж потрібно для нормального функціонування організму, що призводить до уповільнення обміну речовин та погіршення імунітету. Ми частіше стаємо млявими, частіше втомлюємося, слабшаємо і починаємо хворіти.
Задля  цього необхідно організувати в приміщенні приплив чистого повітря.

Система вентиляції – включає не тільки циркуляція повітря, але і його фільтрацію, іонізацію, контроль вологості  температурними показниками.

 Термін “вентиляція” означає організований повітрообмін, виведення шкідливих речовин для людського організму або викидів виробничих процесів. 

 Основні види шкідливих речовин:

 • Пил
 • Викиди, що викликають ризик займання.
 • Зайвої температури
 • Надлишкова волога

Основні види вентиляї

 1. Природна. Тяга відбувається за рахунок направлених потоків вітру (використання дефлектора або провітрювання) або різниці щільності між холодним і нагрітим повітрям. У більш теплого газу менше щільність газу, тим сильніше у нього тяга вгору.
 2. Комбінована . Використання одночасно природною і механічною системи. Для прикладу, в приватному будинку можна встановити припливну установку, а витяжка буде реалізована через канали для природної тяги в санітарних вузлах.
 3. Механічна . Використання вентиляторів для подачі і видалення обсягів повітря з кімнат по вентиляційних каналах.

Кожен з них досить ефективний в конкретному технічному рішенні. Перед проектуванням, слід розглянути всі переваги і недоліки кожного з варіантів. Іноді, економічна складова цінується вище ніж людське здоров’я.

Природна вентиляція

Природна вентиляція – це система руху повітря в приміщенні без використання спеціальних пристроїв. Циркуляція повітря в приміщеннях з правильно розробленою вентиляційною системою здійснюється шляхом відкриття дверей, вікон та кватирок. Тобто рух повітря відбувається із-за перепаду тиску, так званої повітряної тяги.

З точки зору фінансів, природна вентиляція більш доступна, оскільки не вимагає установки додаткових пристосувань.
Коли такої вентиляції недостатньо, можливе використання витяжних повітроводів. Завдання таким каналам прискорити попадання чистого повітря в приміщення і витяжка відпрацьованого на вулицю.


Для сучасних квартир, де встановлені герметичні вікна, природна тяга працює в період відкриття зовнішніх дверей або провітрювання кімнат. Тому, без примусової вентиляції, єдиний метод  – це періодичне провітрювання.

Ряд переваг перед механічною системою:

 • Легкість монтажу
 • Невелика вартість
 • Ефективність
 • Відсутність необхідності в дорогому обслуговуванні.

Механічна або примусова вентиляція

Це організований повітрообмін з використанням вентилятора, як основної рушійної сили для переміщення повітряних мас. Всі брудні виробництва та інші приміщення, де немає можливості вирішити завдання повітрообміну за допомогою природної системи, використовують примусову. Така система більш вартісна в експлуатації та монтажі, але дає 100% гарантії для організації необхідного мікроклімату.

Плюси механічної вентиляції:

 • Очищення повітря для створення комфортного середовища та підвищення ефективності роботи
 • Виконання необхідних санітарних норм і правил
 • Підвищення безпеки експлуатації будівлі та обладнання
 • Економічність – точно регулює температуру повітря і дозволяє не витрачати даремно енергоресурси.

Поєднання типів вентиляції (комбінована)

На етапі проектування має бути розрахована необхідна продуктивність обладнання, розмічені точки установки вентиляторів і додаткових джерел змін мікроклімату: осушувачів, опалювальних приладів та іншої техніки. Вентиляція в приміщенні – це практично завжди поєднання декількох видів вентиляційних систем. Найчастіше розглядається припливно-витяжна вентиляція, організована з допомогою приточно – витяжних каналів і поєднує природні та механічні способи обміну повітрям.

Основні показники вентиляції в приміщенні

Комфортні температурні показники для кожного індивідуальні. Хтось встановлює кондиціонер, а комусь достатньо вентилятора. Побутовий рекуператор частково виконує ту ж роботу, що і кондиціонер, подаючи в приміщення вже підігріте повітря.


Рекуператор Prana
Рекуператор Vents

Засобом фільтрації та регулювання повітря виступає звичайний канальний вентилятор. Сучасна кліматична техніка також «уміє» осушувати або зволожувати повітря, нагрівати, охолоджувати та очищати.


Канальний вентилятор Турбовент ВК 100
ВЕНТС ТТ ПРО 150 - Канальний вентилятор для круглих каналів

Щоб система працювала ефективно, користуйтеся послугами професійних проектних організацій, які виконають точний розрахунок, на його підставі буде підбиратися обладнання. Проект повинен відповідати нормам ДБН і чинним правилам.