Поради

Який генератор краще вибрати для дому: однофазний (220 В) чи трифазний (380 В)

Якщо у вас квартира в багатоповерховому будинку, то в ньому гарантовано мережа на 220 В. І генератор до неї потрібен такого ж типу. Простіше кажучи, однофазний. І краще за все інверторний – його можна встановити навіть на балконі, не видаючи зайвого шуму.

Але, якщо йдеться про резервне живлення для приватного будинку, то мережа може бути як однофазною (живлення по одній лінії) так і трифазною. Часто для будинку купуються прилади на 380 В, у зв’язку з тим, що вони свідомо потужніші та витриваліші. Це може бути помпа для підкачування води або обладнання для домашньої майстерні або гаража, різні потужні електроінструменти, верстати. Двигун цих приладів не запуститься, якщо не отримає необхідних 380 Вольт. Саме тому вибір генератора для будинку повинен починатися з аналізу стаціонарної мережі та проводки. Якщо є трифазні споживачі струму, то і генератор для їхнього живлення потрібен лише трифазний.

В чому саме різниця!

На Українському ринку є безліч пропозицій бензинових та дизельних генераторів, як однофазних моделей, так і станцій на три фази. Різниця подачі живлення полягає ось у чому:

  • Наприклад, бензогенератор 220 В, навіть потужністю 1-20 кВт, живить лише однофазні електричні прилади.
  • Трифазний має переваги. Він видає струм і тим, і іншим: обладнанням на 380 Вольт, та однофазним споживачам.

На панелі 3-фазного агрегату завжди є дві розетки: одна на 380 В/16 Ампер, інша – на 220 В/16 Ампер. Тобто, можна під’єднати різне по фазності електрообладнання та отримувати потрібний струм і необхідну напругу. Здавалося б, жодних проблем – краще купити саме таку резервну електростанцію та насолоджуватися працюючою технікою. Але проблеми таки існують, і їх цілих дві.

Річ у тому, що з живленням 3-фазних приладів справді все буде добре, вони отримають свою потужність та свою напругу. А ось з подачею резервної електрики до однофазних приладів виявляються недоліки, які називають:

  • Поділ потужності
  • Перекіс фаз, розфазовка

 

Трифазний генератор потужністю 6,5 кВт

З першого пункту потрібно знати, що однофазні прилади отримають лише третину потужності. Пояснюємо просто і зрозуміло: купивши трифазний генератор на 6 кВт, ви отримаєте:

  • При підключенні трифазного електроустаткування – 6 кіловат потужності.
  • При підключенні однофазного – лише 2 кіловати.

 

Однофазний генератор потужністю 2.8 кВт

Ось такий факт і з ним треба змиритися. Тому потрібну  нам потужність слід розрахувати одразу, перед купівлею з урахуванням її втрати. Якщо ваша водяна помпа на 1 кВт, то для запуску він вимагає 2 (множимо на коефіцієнт пуску). Виходить, що трифазний генератор на 5 кВт його не запустить, потрібно не менше 6 кВт, та й то це буде граничне навантаження.

Ще одна неприємність: електростанція дасть вашій однофазній домашній техніці всього 2 кВт, а бензин потягне, як на всі 6.

Щодо перекосу фаз, то тут теж дуже проблематично і математично складно. Виявляється, до кожної лінії (фази) потрібно підключати однофазні прилади так, щоб різниця між навантаженням лініями становила не більше 10%. Тобто, розраховуйте підключення приблизно однакове, інакше живлення погасне. Якщо включили електрочайник на 1,5 кВт, то на іншу лінію можна підключити щось приблизно з такою ж потужністю +- 0,15 кВт (від 1,35 кВт до 1,65 кВт потужності).

Виходить, що генератор для будинку на три фази вигідний тільки тоді, якщо у вас є багато приладів, які живляться від 380 Вольт. А з однофазними потрібно підключати продумано та акуратно, прораховуючи потужність. Тому сфера застосування трифазної електростанції здебільшого – будівництва, цеху зі верстатами, підприємства. Загалом ті об’єкти, де є потужне будівельне або виробниче обладнання на 380 В.

Універсальне рішення

Провідні світові виробники генераторів змогли усунути зазначені вище проблеми, створивши комбінований генератор 220/380В. Принцип його роботи – у встановленні спеціального світчя (Voltage Transfer Switch). Він перемикає напругу в альтернативі та видає на виході те, що вам потрібно. Перевага в тому, що ви отримуєте живлення:

  • Без втрати потужності;
  • Без проблематичного перекосу фаз.

Винахідник перемикача – німецька фірма Konner&Sohnen. Однак аналоги є і серед генераторів від Хюндай, Vitals, Iron Angel, Матарі, Вулкан.

Універсальний пристрій, хоч і коштує дорожче, але дуже вигідно для будинку, де є однофазна і трифазна техніка. Універсальний пристрій, хоч і коштує дорожче, але дуже вигідно для будинку, де є однофазна і трифазна техніка.

Вибір за вами.